bga_alap_logoTrianon után szétszakad családok történetét kutatták az érdeklődő diákok négy alkalommal, a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Megyei Levéltárában, Gyulán. Levéltári környezetben ismerkedtek meg a családkutatás fortélyaival. Tevékenységük fókuszában szétszakított családok voltak Trianon előtt és Trianon után. A felbecsülhetetlen forrásértékek értelmezésében Héjja Julianna Erika főlevéltáros segítette a református iskolásokat. Az ősök tiszteletére intő családkutatásokkal a bevont tanítványok alapvető családszociológiai ismeretekre tettek szert, feltárultak előttük a családtörténeti kutatások elsődleges forrásai, az anyakönyvek. Hallottak ezek európai és magyarországi történetéről is. A Békés Megyei Levéltárban őrzött matrikulák révén meggyőződhettek arról, hogy a vidékünkhöz kötődő családok is példázzák Trianon következményeit. A Békés Megyei Levéltár gyűjteményei sorából kiemelkedett a térképtár gazdag, kéziratos és nyomtatott mappáival, térképszelvényeivel, s a képeslapgyűjtemény és a fotótár is. Mivel a Békés Megyei Levéltár 8400 iratfolyóméternyi állományának döntő hányada a 20. században keletkezett dokumentum, így egy-egy történelmi korszak hű lenyomatai. Segítségükkel személyes sorsok, emberi történetek is kirajzolódtak a 13-14 évesek előtt.