A Békés Megyei Levéltárban, Gyulán 2020 őszén Trianon után szétszakadt családok történetét kutattuk. Érdeklődő, tehetséges, elkötelezett diákjainkat négy alkalommal fogadták a szakemberek. Segítségükkel személyes sorsok, emberi történetek rajzolódtak ki a 13-14 évesek előtt. A levéltárban őrzött ritka kincsek révén gyermek-felnőtt egyaránt meggyőződhetett arról, hogy vidékünkhöz kötődő családok is példázzák Trianon következményeit. A kutatómunka során a gyerekeket nem csupán elgondolkodtatta, de értékrendjüket is nagyban formálta az érdekes tudományos ismeretek meggyőző ereje. Tapasztalataikat iskolai keretekben elemeztük, rendszereztük. Megszerzett tudásuk legjavát megfogalmazták, s felolvasták diáktársaiknak, családtagjaiknak, pedagógusaiknak. A levéltári kutatás híre elterjedt az alsóbb évfolyamos gyerekek körében, s lépten-nyomon kérdezgették: „Ugye mi is mehetünk jövőre kutatni a levéltárba?”

Sitkei Anikó
igazgatóhelyettes